Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej w miniony weekend tj. 23-25.02.2018r. odnotowała aż 4 pożary sadz w obiektach mieszkalnych znajdujących się na terenie powiatu skarżyskiego. Im niższe temperatury pokazują nasze termometry zewnętrzne, tym bardziej każdy z nas dokłada do pieca aby było cieplej w domu. Niestety rośnie w tym czasie liczba interwencji straży pożarnych. Większości tych zagrożeń moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy pamiętali o podstawowych obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielach domów jednorodzinnych.

            Pozornie niegroźny pożar sadz może powodować uszkodzenia i pęknięcia filaru kominowego, a to może być przyczyną pożaru lub przedostania się śmiertelnie niebezpiecznego czadu do mieszkania. Dlatego przypominamy i apelujemy do mieszkańców powiatu skarżyskiego o konieczności regularnego czyszczenia filarów kominowych (cztery razy w roku w piecach opalanych paliwem stałym, dwa razy w roku przy opalaniu gazem) oraz o konieczności wykonania corocznego przeglądu kominiarskiego przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

            Dodatkowo istnieje możliwość zabezpieczenia domu przed czadem w postaci detektorów tlenku węgla, które alarmują o obecności niewyczuwalnego dla ludzi, śmiercionośnego gazu. Urządzenia takie należy instalować zgodnie z instrukcją obsługi, która określa optymalne miejsca montażu.

            Bardzo ważna jest profilaktyka, ponieważ w naszej opinii łatwiej jest zapobiegać niż usuwać skutki niebezpiecznych zdarzeń, dlatego niniejszy artykuł wpisuje się w prowadzoną kampanię profilaktyczną pn. „Czad i Ogień - Obudź czujność”.

 

Opracował: st. kpt. Marcin Kuźdub - KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka