16 października 2018r. w Szkole Podstawowej Nr 8 w Skarżysku-Kamiennej, funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Skarżysku-Kamiennej włączyli się w akcję krajowego bicia rekordu osób prowadzących w tym samym momencie resystutację. Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Jak podkreślają to organizatorzy akcji, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 roku.

 Była to doskonała okazja do inauguracji ogólnopolskiej kampanii społecznej pod nazwą „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”. Zadaniem przedmiotowej kampanii jest uświadamianie społeczeństwa czym jest czad i jakie zagrożenia niesie.

 Funkcjonariusze przypomnieli uczestnikom czym jest czad, jak powstaje oraz jego miejsca najczęstszych emisji w domach. Zaznaczyli również jak należy prawidłowo przygotować się do sezonu grzewczego oraz poruszyli kwestie regularnego wykonywania przeglądów wszystkich instalacji użytkowych w domach. Na terenie powiatu skarżyskiego w miniony sezon grzewczy odnotowano 20 interwencji w których stwierdzono wystąpienie emisji tlenku węgla. W wyniku tych zdarzeń poszkodowanych zostało 10 osób w tym 3 dzieci.

 Na koniec spotkania zostały rozdane uczestnikom broszury informacyjne, w których zawarto wszystkie niezbędne informacje związane z czadem i profilaktyką przeciwpożarową.

 W związku z tymi statystykami Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej apeluje do Państwa o prawidłowe przygotowanie swoich domostw do tegorocznego sezonu grzewczego.

             Mając na uwadze najczęstsze przyczyny zatrucia tlenkiem węgla, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego niezbędna jest wizyta kominiarza w naszym domu. Przeczyści on filar kominowy, dzięki czemu zapobiegniemy w ten sposób pożarom sadzy. Sprawdzi również drożność kratek wentylacyjnych, których pod żadnym pozorem nie wolno zaklejać. Zaklejanie kratek jest notorycznie wykonywane przez mieszkańców, którzy w ten sposób chcą podnieść temperaturę w domu. Bardzo błędne myślenie, ponieważ w chwili powstania emisji zabójczego czadu, będzie on usuwany z pomieszczenia przy zachowaniu drożności i sprawności wentylacji. 

             Koniecznym jest również, aby osoba z odpowiednimi kwalifikacjami sprawdziła sprawność domowego piecyka gazowego, zwłaszcza kiedy jest on zamontowany w łazience, szczególnie te starszego typu z płomieniem dyżurnym. Niedrożna lub uszkodzona wentylacja, przytkane kratki wentylacyjne, montowane zbyt szczelne okna i drzwi w pomieszczeniach, w których znajdują się gazowe podgrzewacze wody, dosyć często stają się dla domowników  śmiertelną pułapką.

             Na użytek domowy należy rozważyć zakup detektora tlenku węgla, który nie jest drogim urządzeniem a może niejednokrotnie uratować nam życie, ostrzegając przed wydobywającym się tlenkiem węgla. Urządzenia te zachowują sprawność przez okres kilku lat.

            Dom powinien kojarzyć się z bezpiecznym miejscem dla nas, naszej rodziny i naszych bliskich. Nie chcemy aby był miejscem interwencji straży pożarnej z powodu ulatniającego się czadu.

             Na koniec spotkania zostały rozdane uczestnikom broszury informacyjne, w których zawarto wszystkie niezbędne informacje związane z czadem i profilaktyką przeciwpożarową.

 

Tekst: st. kpt. Marcin Kuźdub - KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 15

Odwiedzin od 05.02.2019 2866

Kubik-Rubik Joomla! Extensions