Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej w miniony weekend odnotowała trzy zdarzenia w obiektach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych w których wykryto tlenek węgla. W jednym przypadku śmiercionośny gaz stwierdzono w kilku mieszkaniach. W związku z tym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy użytkowaniu urządzeń grzewczych i właściwe zabezpieczenie przed niebezpieczeństwem wystąpienia tlenku węgla.

            Tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.

            Jak możemy chronić się przed czadem? Komenda Powiatowa prowadząc kampanię edukacyjną pod nazwą „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” przypomina, że należy dbać o regularne czyszczenie filarów kominowych (cztery razy w roku w piecach opalanych paliwem stałym, dwa razy w roku przy opalaniu gazem) oraz o konieczności wykonania corocznego przeglądu kominiarskiego przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Dodatkowo istnieje możliwość zabezpieczenia domu przed czadem w postaci detektorów tlenku węgla, które alarmują o obecności niewyczuwalnego dla ludzi, śmiercionośnego gazu. Urządzenia takie należy instalować zgodnie z instrukcją obsługi, która określa optymalne miejsca montażu.

            We wszystkich 3 zdarzeniach właściciele wyposażyli swoje mieszkania w detektory tlenku węgla. W dwóch przypadkach możemy przypuszczać, że zadziałanie zamontowanych czujników uratowało życie ludzkie. Wykryły one bowiem czad, który przedostawał się do mieszkań.

           

           

Opracował: st. kpt. Marcin Kuźdub - KP PSP Skarżysko-Kamienna

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 33

Odwiedzin od 05.02.2019 14142

Kubik-Rubik Joomla! Extensions