12 grudnia 2019 r.  w Komendzie Powiatowej PSP w Skarżysku Kam. odbyły się   uroczystości związane z przekazaniem nowego samochodu oraz odsłonięciem pamiątkowej tablicy Jana Witwickiego- prekursora ochrony przeciwpożarowej na terenie Skarżyska-Kamiennej.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w  Skarżysku-Kamiennej dysponuje już nowym ciężkim samochodem ratowniczo gaśniczym o pojemności zbiornika na środek gaśniczy ponad 8000 l. Jest to najnowszy samochód tego typu w województwie Świętokrzyskim.

 Oficjalne przekazanie nowego  samochodu ratowniczo - gaśniczego nastąpiło 12 grudnia 2019 r.   z udziałem między innymi  Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach bryg. Krzysztofa Cioska, doradcy Wojewody Świętokrzyskiego , przewodniczącego sejmiku Andrzeja Prusia, Sekretarza Urzędu Marszałkowskiego Mariusza Bodo, posła na sejm RP poprzedniej kadencji  Marię Zubę, dyrektora ds. administracyjno – inwestycyjnych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Jacka Mazura, przedstawicieli władz powiatu, miasta i gmin z terenu powiatu skarżyskiego w osobach Starosty Powiatu  Artura Berusa, Przewodniczącego Rady Powiatu Jacka Jeżyka,  zastępcy Prezydenta Miasta Krzysztofa Myszkę , burmistrza miasta i gminy Suchedniów Cezarego Błacha Wójta Gminy Bliżyn Mariusza Walachnię Wójta Gminy Skarżysko-Kościelne Jacka Bryzika.  W uroczystym apelu związanym z przekazaniem nowego samochodu udział brali  również przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb  i instytucji,  druhowie strażacy z  Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz pracownicy Komendy Powiatowej PSP w Skarżysku-Kamienne i sympatycy pożarnictwa.

Uroczystości rozpoczęto złożeniem meldunku na ręce Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach, po którym nastąpiło uroczyste podniesieni flagi państwowej na maszt przy taktach hymnu państwowego. Następnie Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej st. bryg. Marcin Machowski po przywitaniu gości w krótkim wystąpieniu przedstawił charakterystykę   nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz wyraził podziękowania dla osób i instytucji które przyczyniły się do jego zakupu przekazując na ten cel środki finansowe.

Po wystąpieniu komendanta powiatowego zgodnie ze strażackim ceremoniałem zaproszeni księża ks. Karol Piłat z Bazyliki Mniejszej Matki Boskiej Ostrobramskiej i o. Rafał Kołodziejski proboszcz z klasztorku oo. Franciszkanów dokonali poświęcenia pojazdu, po którym nastąpiło wręczenie aktu przekazania i oficjalne przekazanie kluczyków i dokumentów pojazdu.

Po ceremonii przekazania samochodu głos zabrali Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach oraz zaproszeni goście. Na zakończenie głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku -Kamiennej, który wszystkich uczestników uroczystości zaprosił na jej drugą część związaną z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej Jana Witwickiego jednego z współtwórców polskiego przemysłu w naszym regionie oraz jak podają źródła historyczne założyciela w 1899 r. pierwszej straży pożarnej w osadzie Kamienna.

Uroczystości zakończono wspólnym spotkaniem wigilijnym. W nastrój świąteczny wszystkich uczestników wprowadzili zaproszeni księża. Następnie przy muzyce kolęd była możliwość połamania się opłatkiem i złożenia sobie indywidualnych życzeń.

Szczególne podziękowania w imieniu Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej oraz skarżyskich strażaków kierujemy na ręce osób i instytucji dzięki którym był możliwy zakup ciężkiego samochodu gaśniczego dla skarżyskich strażaków. Przypomnijmy, że środki na zakup nowego samochodu zostały przekazane przez:

  1. Komendę Główną PSP w Warszawie
  2. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
  3. Urząd Marszałkowski w Kielcach
  4. Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej
  5. Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej
  6. Urząd Miasta i Gminy w Suchedniowie
  7. Komendę Powiatową PSP w Skarżysku-Kamiennej

 

Opracowanie: kpt. Tomasz Kandyba – KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

Zdjęcia: asp. Dariusz Wojdat KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

 

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 6

Odwiedzin od 05.02.2019 28579

Kubik-Rubik Joomla! Extensions