4 października przed północą otrzymaliśmy zgłoszenie od dyspozytora Państwowego Ratownictwa Medycznego o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla przez czteroosobową rodzinę. Zdarzenie miało miejsce w budynku wielorodzinnym przy ulicy Szkolnej w Skarżysku-Kamiennej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia poszkodowani z mieszkania na parterze znajdowali się już w karetce. Strażacy z urządzeniami wykrywającymi nawet niewielkie ilości tlenku węgla weszli do mieszkania. Stężenie śmiercionośnego gazu wynosiło od 30 do 140 ppm. To dużo biorąc pod uwagę fakt, że mieszkanie zostało wstępnie przewietrzone. Na miejsce zdarzenia przyjechała policja i kolejne karetki. Dwie osoby dorosłe i dzieci w wieku 11 i 12 lat zostały przewiezione do szpitala. Profilaktycznie strażacy sprawdzili klatki schodowe i sąsiednie mieszkania, ale na szczęście nie stwierdzono tam stężenia tlenku węgla w powietrzu.
.
W związku z tym zdarzeniem, kolejny raz przypominamy o zasadach bezpieczeństwa w sezonie grzewczym, które pomogą nam uniknąć nieszczęść! .
.
1. ZAKUP CZUJKI TLENKU WĘGLA 
Tlenek węgla (czad) – śmiercionośny gaz – bezwonny, bezbarwny. Zwany cichym zabójcą… 
Każdego roku zabija około 50 osób. W większości przypadków nie musiało dojść do tragedii. 
Ale często sobie powtarzamy, że „to nie dzieje się u nas, tylko gdzieś w Polsce”, „czujkę kupię w przyszłym miesiącu…”
Zupełnie inaczej myślą ci, którzy się przekonali na „własnej skórze”, lub bliskich…że nie warto czekać...

2. ZAKUP CZUJKI DYMU

Jeśli w domu pojawi się dym, to czujka „przypomni” o pozostawionej potrawie na kuchence, obudzi i ofiaruje nam więcej czasu na ewakuację, a może pozwoli ugasić pożar w zarodku GAŚNICĄ, którą także powinniśmy sobie kupić.

3. WYKONANIE OBOWIĄZKOWYCH PRZEGLĄDÓW I CZYSZCZENIA PRZEWODÓW KOMINOWYCH

• Przypominamy o obowiązku corocznego wykonania przeglądu sprawności przewodów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych nałożonych na właścicieli, bądź zarządców. Taką kontrolę może przeprowadzić osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego.
• Przypominamy o obowiązku wykonania badania instalacji elektrycznej raz na 5 lat. • Przypominamy o okresowym obowiązku czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych a w szczególności:
• od palenisk opalanych paliwem stałym (węgiel, drewno) - co najmniej cztery razy w roku, 
• od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku. Zaniechanie tej powinności skutkuje niedrożnością przewodów kominowych i spalinowych wskutek nagromadzenia się zanieczyszczeń i sadzy oraz możliwością ich zapalenia. Regularne przeglądy i właściwa konserwacja systemów grzewczych w naszych domach może zapewnić nam bezpieczne ich użytkowanie. Szczególnie kiedy następuje znaczne ochłodzenie i systemy grzewcze pracują pełną mocą.

Dbajmy o własne bezpieczeństwo zanim coś złego się wydarzy, bo w wielu przypadkach właściwe myślenie włączamy dopiero po interwencji straży pożarnej.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie KG PSP: 


Opracował:bryg. Andrzej Pyzik - KP PSP Skarżysko-Kamienna 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 31

Odwiedzin od 05.02.2019 1884

Kubik-Rubik Joomla! Extensions