19 grudnia 2017 o godz. 8.48 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej wpłynęło zgłoszenie z Pogotowia o wypadku na trasie S7 w miejscowości Zalezianka. Z uzyskanych telefonicznie informacji wynikało, że w wypadku brał udział samochód ciężarowy, który przewrócił się na bok. Jedna osoba została poszkodowana i są wycieki paliwa ze zbiorników.
Na miejsce zadysponowano specjalistyczną grupę SRChem-Eko oraz jednostkę z ochotniczej straży pożarnej z Łącznej. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że zablokowany jest pas w stronę Skarżyska zadysponowano poprzez stanowisko kierowania komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach dwa zastępy z Kielc tj: SCRT i GBA z jednostki ratowniczo-gaśniczej Nr 2 Kielce. Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia okazało się, że dwa pasy jezdni w kierunku Skarżyska zostały zablokowane przez naczepę, a ciągnik siodłowy Renault Magnum znajduje się na boku częściowo na barierach energochłonnych, a częściowo na pasie jezdni. Kierujący znajdował się w karetce pod opieką zespołu ratownictwa medycznego, a następnie przewieziony do szpitala w Skarżysku na dalsze badania. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji rozlanego z uszkodzonych zbiorników paliwa i odłączeniu źródła zasilania w pojeździe.
Na miejsce zdarzenia został zadysponowany przez Policję ciężki sprzęt techniczny potrzebny do usunięcia pojazdu wraz z naczepą z drogi. Po usunięciu naczepy z drogi została ona odholowana przez zastępczy ciągnik siodłowy sprowadzony na miejsce zdarzenia przez właściciela uszkodzonego pojazdu, a uszkodzony ciągnik siodłowy przy użyciu specjalnego dźwigu został usunięty i załadowany na samochód Pomocy Drogowej.
W działania trwających ponad 5 godz. udział wzięło 7 pojazdów ratowniczych i 22 strażaków. W trakcie działań droga była nie przejezdna, a ruch odbywa się objazdem przez ulicę Kielecką.
Przyczyny zdarzenia nie są jeszcze znane.
Kolejny wypadek miał miejsce w Suchedniowie przed godz. 19.00. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JRG Skarżysko i OSP Suchedniów stwierdzono, że samochód osobowy Opel Astra uderzył w barierę energochłonną i dachował. Kierowca wydostał się o własnych siłach i w chwili przybycia zastępów straży pożarnej znajdował się pod opieką zespołu pogotowia ratunkowego. Po przebadaniu przez lekarza ZRM-u poszkodowany pozostał na miejscu zdarzenia. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu źródła zasilania w pojeździe oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z pojazdu. Następnie samochód przy użyciu linki i HDS został postawiony na koła i przepchnięty na pobocze w bezpieczne miejsce.
W działaniach uczestniczyły 3 zastępy w sile 14 strażaków. W akcji ratowniczej brali udział strażacy z OSP Suchedniów.


Opracowanie:st. ogn. Michał Młodawski - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej
Zdjęcia: st. kpt. Rafał Surdy - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka