5 kwietnia 2018 r. o godz. 16.15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej otrzymał zgłoszenie o pożarze w jednorodzinnym budynku mieszkalnym w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Multanki. Zgłaszającym była osoba, która zauważyła wydobywający się gęsty dym z dachu budynku. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej ze Skarżyska-Kamiennej w sile 11 ratowników.

Po dojeździe skarżyskich strażaków na miejsce pożaru stwierdzono, że spod dachu domu jednorodzinnego na całej długości i szerokości wydobywa się dym.  Na miejscu uzyskano informację od sąsiadów, że w domu nie ma mieszkańców  jest tylko pies. Dom i furtka do posesji były zamknięte. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu instalacji elektrycznej do budynku przez wyłączenie bezpieczników. Następnie otworzono okno do budynku przy pomocy sprzętu burzącego. Ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do środka budynku.  Stwierdzono, że pali się ściana i sufit w pokoju przylegającym do pomieszczenia kotłowni. Po przygaszeniu przeszukali pomieszczenia i wynieśli z domu psa. Pies był nieprzytomny i nie posiadał funkcji życiowych. Przystąpiono do resuscytacji, podano tlen i wykonano masaż serca. Czynności te przejął zespół pogotowania ratunkowego, który przywrócił funkcje życiowe i przytomność. W tym samym czasie przystąpiono do  rozbiórki pokrycia dachowego  i podaniu strumienia prądu wody na palące się elementy konstrukcji dachu i stropu. Po ugaszeniu pożaru lokalizacji przystąpiono do rozbiórek ścian i sufitu wewnątrz domu.

Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad 2 i pół godziny. Przypuszczalną przyczyną pożaru było prawdopodobnie zbyt mała odległość usytuowania drewnianych elementów ściany względem filara kominowego.

Spaleniu i uszkodzeniu uległy: sufit i ściany wewnętrzne budynku, konstrukcja drewniana dachu i ganku, meble i ubrania w pokoju dla dzieci, instalacja CO w kotłowni, ściany kuchni i łazienki. Zalaniu uległa podłoga w całym domu. Straty wstępnie oszacowano na kwotę blisko 100 tys. zł.

 

Opracowanie: mł. bryg. Michał Ślusarczyk – KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia : archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka