16 maja 2018 r. po godzinie 12:30 skarżyscy strażacy z Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Skarżysko zostali zadysponowani do groźnego wypadku w powiecie koneckim. W miejscowości Wólka Plebańska doszło do zderzenia samochodu transportującego drewno z pociągiem towarowym przewożącym gaz propan-butan. Zdarzenie miało miejsce na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. W wyniku wypadku poszkodowany został kierowca samochodu ciężarowego i pozostawał w pojeździe,a skład pociągu wypadł z torowiska i jeden wagon przewrócił się na bok stwarzając poważne zagrożenie wybuchem. Strażacy użyli narzędzi hydraulicznych, wydobyli poszkodowanego z wraku, a zastęp ratownictwa medycznego przetransportował poszkodowanego do szpitala.

Działania strażaków ze specjalistycznej grupy ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ze Skarżyska Kamiennej polegały na sprawdzeniu, czy nie doszło do rozszczelnienia cystern. Na szczęście nie stwierdzono zagrożenia.Profilaktycznie ewakuowano mieszkańców z 5 domostw najbliżej położonych miejsca zdarzenia. W chwili obecnej linia kolejowa nr 25 jest zablokowana. Działania polegają na zabezpieczeniu czynności, które polegają na przepompowaniu gazu do cystern zastępczych,sukcesywnym odholowaniu wagonów oraz podniesieniu wywróconego wagonu i postawieniu go na torowisku.

Strażacy ze skarżyskiej jednostki prawdopodobnie pozostaną do końca działań, które trwają już drugą dobę, ale przy sprzyjających okolicznościach mogą zakończyć się jeszcze dziś.

Opracowanie: bryg. Andrzej Pyzik - KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: sekc. Sebastian Szkoda - KP PSP Skarżysko-Kamienna

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka