20 sierpnia we wczesnych godzinach porannych dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku prawdopodobnie gospodarczego w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Warszawskiej.  Na miejsce niezwłocznie zadysponowane zostały 4 zastępy straży pożarnej ze Skarżyska-Kamiennej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skarżyska-Kamiennej.

Po dojeździe skarżyskich strażaków na miejsce pożaru stwierdzono jednak pożar budynku mieszkalnego. Pożarem objęte było całe wnętrze drewnianego budynku mieszkalnego krytego eternitem. Płomienie wydostawały się na zewnątrz budynku obejmując poddasze.
Z informacji uzyskanych od sąsiadów wynikało, że do budynku nie są doprowadzone żadne media. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch strumieni wody - jeden do wnętrza budynku, drugi na poddasze. Po przygaszeniu pożaru do budynku weszła rota zabezpieczona w linię gaśniczą i - ze względu na duże zadymienie - w aparaty ochrony dróg oddechowych.  Przy drzwiach wyjściowych z budynku, na podłodze odnaleziono ciało mężczyzny. Obecni na miejscu ratownicy pogotowania ratunkowego odstąpili od czynności resuscytacyjnych z powodu znacznego zwęglenia ciała. Cały dom został przeszukany pod kątem obecności innych osób. Nikogo nie odnaleziono. Dalsze działania straży pożarnej polegały na pracach rozbiórkowych nadpalonej konstrukcji dachu budynku, którą dokładnie przelewano wodą. Na zewnątrz wyrzucono zgromadzone na poddaszu siano, które również przelewano wodą. Pogorzelisko zostało sprawdzone przy użyciu kamery termowizyjnej, ukrytych zarzewi ognia nie stwierdzono.

Na miejscu zdarzenia czynności prowadziła także Policja, biegły sądowy z zakresu pożarnictwa i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Skarżysku-Kamiennej, który wydał polecenie o całkowitej rozbiórce obiektu.

Spaleniu całkowitemu uległa więźba dachowa oraz wnętrze domu z wyposażeniem.

Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad 2 godziny a wzięło w niej udział 7 zastępów straży pożarnej. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

 

Opracowanie: bryg. Michał Ślusarczyk – KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia : archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka