10 października we wczesnych godzinach porannych w miejscowości Suchedniów (pow. skarżyski) doszło do obsypania się ziemi przy wykopie kanalizacyjnym podczas prowadzonych prac związanych z wykonaniem nowych przyłączy. W wyniku zdarzenia uwięzionych w wykopie zostało dwóch mężczyzn.

Po dojeździe zastępów z OSP Suchedniów i JRG Skarżysko stwierdzono, że podczas prac kanalizacyjnych w wykopie doszło do uszkodzenia rury wodnej o średnicy 110mm.
W wyniku uszkodzenia rury woda wydobywająca się pod ciśnieniem podmyła wykop od strony czołowej powodując jego obsunięcie z jednoczesnym zalewaniem wykopu. Wewnątrz wykopu zabezpieczonego szalunkiem metalowym znajdowało się dwóch pracowników. Jeden z przysypanych pracowników wydostał się o własnych siłach przed przybyciem straży. Drugi z pracowników znajdował się w wykopie zasypany piachem do wysokości pasa. Dodatkowo do wykopu wlewała się woda z pękniętej rury. Przed przybyciem straży pracownicy zakręcili dopływ wody. Druga cześć rury transportująca wodę w kierunku docelowym została zatkana za pomocą ubrań przed zalewaniem wykopu.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu ratowników do wykopu, podaniu tlenu pracownikowi, zabezpieczeniu przed utratą ciepła. Jednocześnie przystąpiono do odkopywania poszkodowanego z ziemi i wypompowywaniu wody przy pomocy pompy szlamowej. Wysokość wody w wykopie wynosiła około 20 cm. Wykop miał około 2 metry głębokości. Po odkopaniu pracownika, został on umieszczony na krzesełku transportowymi wyciągnięty linkami na powierzchnię. Po przebadaniu przez lekarza, poszkodowany został przetransportowany karetką na lądowisko, gdzie śmigłowiec LPR zabrał go do szpitala.

Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi KP Policji w Skarżysku-Kamiennej.

 

Opracował: asp. sztab. Zbigniew Zając – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 32

Odwiedzin od 05.02.2019 1885

Kubik-Rubik Joomla! Extensions