25 października 2018 roku na terenie powiatu skarżyskiego odbyły się ćwiczenia odwodów operacyjnych województwa świętokrzyskiego pk. „GAZOCIĄG 2018” z zakresu działań ratowniczo-gaśniczych w przypadku awarii gazociągu wysokiego ciśnienia.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w okolicy Urzędu Gminy w Łącznej  doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia. W wyniku zaistniałego zdarzenia zachodziła potrzeba przeprowadzenia ewakuacji dużej liczby osób w tym uczniów i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamionkach.

Zadania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na:

  • koordynacji ewakuacji szkoły (epizod I),
  • gaszenie wydobywającego się gazu propan – butan z butli i dostarczanie wody na duże odległości w tym budowa magistrali. (epizod II),

Ponadto dzięki wykorzystaniu butli LPG i zapaleniu fazy ciekłej LPG strażacy przećwiczyli taktykę
i techniki gaszenia pożaru strumienia gazu za pomocą prądów wody oraz proszku gaśniczego. Pożar fazy ciekłej LPG był również wykorzystany w celu zasymulowania mocy promieniowania cieplnego, które występuje podczas realnego pożaru gazociągu wysokiego ciśnienia (epizod III).

W działaniach udział wzięło 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 9 zastępów OSP z powiatów skarżyskiego, koneckiego i starachowickiego.

Ćwiczenia obserwowane były przez zespół KW PSP w Kielcach, na czele z p.o. zastępcą naczelnika wydziału operacyjnego KW PSP w Kielcach – st. kpt. Michałem Pająkiem, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie gaszenia pożaru strumienia gazu, a na koniec ocenił i podsumował całe manewry.

Opracował: kpt. Arkadiusz Sobczyk  - KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 15

Odwiedzin od 05.02.2019 2866

Kubik-Rubik Joomla! Extensions