Strażacy wielokrotnie uczestniczą w akcjach ratowniczych związanych z uwalnianiem zwierząt, które z różnych powodów znalazły się w nietypowej dla siebie sytuacji i bez ludzkiej pomocy skazane by były na pewną śmierć.

Taką akcję kolejny raz odnotowali skarżyscy strażacy 1 listopada 2018 r. Pomogli sowie, która zaklinowała się w metalowej rurze  w okolicach ulicy Słonecznej w Skarżysku-Kamiennej.

Przed godziną 17.00 mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej poinformował o zdarzeniu operatora numeru 112 w Kielcach, który zaalarmował skarżyskich strażaków.

Kiedy ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia i dokonali rozpoznania okazało się, że w jednej z rur będących elementem wyposażenia „ścieżki zdrowia” znajduje się sowa, która nie jest w stanie o własnych siłach się z niej wydostać.

Dużym utrudnieniem w prowadzeniu działań ratowniczych była pionowa, wąska rura o wysokości około 3 m. Zaklinowana sowa znajdowała się w dolnej części. 

Ratownicy w pierwszej fazie działań podjęli nieudaną próbę wydostania sowy od góry. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji było odcięcie rury przy samej ziemi. Ratownicy podczas odcinania rury musieli zachować niezwykłą ostrożność aby w trakcie tej czynności dodatkowo nie zranić i tak zestresowanego ptaka.

Po uwolnieniu ptaka był on tak osłabiony że nie był w stanie latać. Ratownicy po konsultacji z lekarzem weterynarii podali sowie tlen a wracając po zakończonej akcji do strażnicy sowę przewieźli do lecznicy gdzie została przekazana lekarzowi weterynarii. Mamy nadzieję, że po rekonwalescencji w lecznicy szybko odzyska pełnię sił i powróci do swojego naturalnego środowiska.

Opracowanie: kpt. Tomasz Kandyba – KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia:  asp. sztab. Rafał Siedlecki – KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 15

Odwiedzin od 05.02.2019 2866

Kubik-Rubik Joomla! Extensions