6 lutego 2019 roku o godzinie 09.42 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku- Kamienna wpłynęło zgłoszenie o rozszczelnieniu się zbiornika z wodą amoniakalną na terenie ciepłowni miejskiej Celsium przy ulicy 11 Listopada. Dyżurny operacyjny Stanowiska Kierowania KP PSP na miejsce zdarzenia zadysponował Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Skarżysko i zastęp z OSP Skarżysko-Kamienna. Przed przybyciem straży pracownicy ciepłowni ewakuowali się w bezpieczne miejsce (10 osób). Jeden z podrażnieniem oczu został przetransportowany na SOR. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu kierunku wiatru i ustawieniu pojazdów w bezpiecznym miejscu. Dowódca akcji podjął decyzję o ewakuacji pracowników ciepłowni w sumie 35 osób z przyległego budynku biurowego. Ruch drogowy na pobliskiej ulicy został wstrzymany przez patrole Policji. Wyznaczono strefę bezpieczną w odległości 50m od miejsca zdarzenia. Dalsze działania polegały na wprowadzeniu roty strażaków zabezpieczonych specjalnymi ubraniami gazoszczelnymi wraz ze sprzętem pomiarowym w celu dokładnego rozpoznania miejsca zdarzenia. Ratownicy ustalili, że uszkodzeniu uległ jeden zbiornik DPPL  o poj. 1000 litrów z wodą amoniakalną. Zawartość z uszkodzonego zbiornika spłynęła do kanału burzowego, a stamtąd do specjalnego otwartego zbiornika-separatora o wymiarach 30mx50mx2m, który znajduje się na ogrodzonym terenie ciepłowni. Ratownicy  udali się w pobliże zbiornika celem sprawdzenia go i wykonania pomiarów. Pomiary wykazały niewielkie stężenie amoniaku w powietrzu przy ujściu instalacji burzowej do zbiornika. W celu neutralizacji miejsca wycieku ratownicy przygotowali roztwór kwasu solnego, którym za pomocą opryskiwaczy zneutralizowali miejsce wycieku oraz studzienkę burzową. Powierzchnię wycieku zmyto strumieniem wody i przepłukano kanały burzowe dużą ilością wody z hydrantów znajdujących się na terenie zakładu. Dodatkowo przewietrzono całą instalację burzową za pomocą wentylatora. Płukanie instalacji burzowej prowadzono do czasu osiągnięcia wartości wykazującej odczyt obojętny przy ujściu z kanału do odstojnika. W trakcie tych działań pracownik, który zajmował się rozładunkiem samochodu ciężarowego przewożącego wodę amoniakalną w pojemnikach 1000l, źle się poczuł i został przetransportowany na SOR.

Akcja strażaków trwała ponad pięć godziny. Zaangażowanych było w nią 18 ratowników z JRG Skarżysko- Kamienna i OSP Skarżysko-Kamienna.

Służbami wspomagającymi akcję strażaków na miejscu zdarzenia była Policja, Pogotowie Ratunkowe, służby powiatowe i miejskie złożone z przedstawicieli Miejskiego i Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Inspekcji Ochrony Środowiska.

 

Opracowanie: asp. sztab. Krzysztof Szumielewicz – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

 

 

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 33

Odwiedzin od 05.02.2019 14142

Kubik-Rubik Joomla! Extensions