19 marca 2019 r. w miejscowości Zalezianka gm. Łączna doszło do groźnego pożaru budynku jednorodzinnego. Akcję ratowniczo gaśniczą prowadziło siedem zastępów straży pożarnej łącznie 35 ratowników.

Informacja o pożarze przez stanowisko kierowania komendanta powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej została przyjęta o godz. 20:45.  Dyżurny niezwłocznie na miejsce zdarzenia zadysponował trzy zastępy ratowników z JRG Skarżysko-Kamienna oraz zastęp z OSP Łączna.

Kiedy ratownicy dotarli na miejsce pożarem objęte było jedno pomieszczenie mieszkalne, poddasze oraz konstrukcja dachu drewniano murowanego budynku jednorodzinnego. Przed przybyciem ratowników budynek opuściło pięcioro mieszkańców w tym dwoje dzieci, nie odnosząc przy tym żadnych obrażeń ciała.

Ratownicy po dokonaniu rozpoznania i zabezpieczenia miejsca zdarzenia przystąpili do gaszenia pożaru podając dwa prądy wody na palące się pomieszczenie wewnątrz budynku oraz konstrukcję dachu. W trakcie prowadzonych działań dyżurny dodatkowo na miejsce pożaru zadysponował dwa zastępy z OSP Suchedniów oraz OSP Ostojów, które swoje działania skoncentrowały na obronie i uniemożliwieniu rozprzestrzenienia się pożaru na budynki gospodarcze oraz pobliskie dwa budynki mieszkalne podając prądy wody w obronie.

Prowadzone działania gaśnicze były utrudnione faktem, że z informacji uzyskanej przez właściciela wewnątrz palącego się budynku znajdowała się wypełniona butla propan butan, którą ratownicy musieli wynieść i odpowiednio zabezpieczyć żeby nie doszło do eksplozji.

Po częściowym opanowaniu pożaru ratownicy ewakuowali część wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych oraz cztery żywe koty. Po całkowitym ugaszeniu pożaru dokonano przeszukania pomieszczeń oraz sprawdzenia  ich przy użyciu kamery termowizyjnej. Następnie dokonano częściowej rozbiórki i zabezpieczenia nadpalonych elementów konstrukcji budynku.

Działania ratowniczo gaśnicze prowadzone przez siedem zastępów straży pożarnej w sile trzech ciężkich samochodów gaśniczych oraz czterech średnich samochodów gaśniczych  łącznie 35 ratowników trwały ponad pięć godzin. W akcji ratowniczej ratownicy PSP i OSP  byli wspierani przez policję, zespół ratownictwa medycznego, pracowników pogotowia energetycznego. Na miejsce zdarzenia przybył również przedstawiciel UG Łączna, który ustalili z rodziną dalszą formę pomocy.

 

Opracowanie: kpt. Tomasz Kandyba – KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

Zdjęcia: asp. sztab. Rafał Siedlecki – JRG w Skarżysku-Kamiennej

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 0

Odwiedzin od 05.02.2019 13950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions