Cztery zastępy Straży Pożarnej z JRG Skarżysko-Kamienna w tym specjalistyczna grupa chemiczna „Skarżysko” usuwały skutki wypadku drogowego do jakiego doszło na odcinku drogi ekspresowej S7 w miejscowości Skarżysko-Kamienna.

Informacja o zdarzeniu do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej wpłynęła tuż po godzinie 9:30.

Dyżurny operacyjny do wypadku zadysponował zastępy straży pożarnej z JRG Skarżysko-Kamienna w tym zastęp ratownictwa technicznego. Na miejscu zdarzenia okazało się że samochód ciężarowy marki mercedes z naczepą uderzył w samochód osobowy marki Citroen Berlingo dociskając go do bariery energochłonnej.

Pojazdami podróżowali tylko kierowcy. W momencie przybycia ratowników PSP znajdowali się oni poza pojazdami, nie odnosząc żadnych obrażeń ciała. Na miejscu zostali przebadani przez lekarza zespołu ratownictwa medycznego.

W wyniku zdarzenia w samochodzie ciężarowym doszło do uszkodzenia zbiornika z paliwem, z którego bezpośrednio na jezdnię wyciekło około 500 l oleju napędowego. Olej następnie przedostał się do pobliskich studzienek burzowych i rowu opaskowego przy jezdni.

Działania ratowników po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów  koncentrowały się na jak najszybszym zabezpieczeniu uszkodzonego zbiornika paliwa w samochodzie ciężarowym oraz ograniczenia rozlewiska oleju napędowego.

Na miejsce zdarzenia została zadysponowana specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego. Ratownicy ze specjalistycznej grupy chemicznej przy użyciu specjalistycznego sprzętu dokonali przepompowania pozostałej ilości paliwa ze zbiornika do podstawionych zbiorników zstępczych, wykonali zastawki na rowie opaskowym przystępując następnie do przepompowania zanieczyszczonej wody  do podstawionych zbiorników typu DPPL. Równocześnie ratownicy dokonali sorpcji przy użyciu sorbentu Compact oleju napędowego z pasa jezdni. W początkowej fazie działań ratowniczych ruch na drodze S7 w kierunku Warszawy był całkowicie wstrzymany.

W działaniach ratowniczych trwających ponad siedem godzin brało udział pięć  zastępów  straży pożarnej z JRG Skarżysko-Kamienna 17 ratowników, dwa patrole policji zespół ratownictwa medycznego, pracownicy PIOŚ i zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego , pomoc drogowa i pracownicy firmy FB Serwis.

Opracowanie: kpt. Tomasz Kandyba – KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 33

Odwiedzin od 05.02.2019 14142

Kubik-Rubik Joomla! Extensions