Podtopienia i zalane piwnice to efekt nawałnicy jaka przeszła przez miasto Skarżysko-Kamienna i gminy powiatu skarżyskiego w piątkowe popołudnie. Podczas nawałnicy opady deszczu były tak intensywne, że wystarczyło dosłownie kilkanaście minut aby ulice naszego miasta zamieniły się w rwące potoki. Woda wdzierała się na podwórka i do piwnic. Siła żywiołu była tak ogromna, że  strażacy do późnych godzin nocnych usuwali jego skutki. Pomagali mieszkańcom w wypompowywaniu wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych, zalanych hal produkcyjnych zakładów, z budynków użyteczności publicznej,  udrażnianiu przepustów drogowych i ulic, które w niektórych miejscach wyglądały dosłownie jak duże bajora oraz  zabezpieczaniu workami z piachem budynków i posesji, tak aby ograniczyć możliwość zalania ich wodą.

Aby jak najszybciej opanować sytuację została uruchomiona powiatowa kompania odwodowa. Do działań zostały włączone praktycznie wszystkie jednostki OSP powiatu skarżyskiego. Do zachowania  właściwego koordynowania działaniami ratowniczymi została zwiększona obsada Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP. W newralgicznych punktach dowodzenie przejmował przybyły na miejsce Komendant Powiatowy PSP. Nawiązano kontakt z pracownikami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe, którzy wspomagali działania organizując worki, piach i inną niezbędną pomoc.

Łącznie 21 czerwca 2019 r. skarżyscy strażacy interweniowali 45 razy. Głównie w mieście Skarżysko-Kamienna, ale pojedyncze zagrożenia wystąpiły w gminie Suchedniów, Skarżysko-Kościelne oraz jedna interwencja w gminie Łączna. Do usuwania skutków nawałnicy było zaangażowanych 81 ratowników i 27 pojazdów pożarniczych Państwowej Straży Pożarnej, 170 ratowników i 34 pojazdy pożarnicze z Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu skarżyskiego. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w miejscowości Skarżysko-Kościelne przy ul. Iłżeckiej, gdzie na skutek zalania podpiwniczenia budynku mieszkalnego doszło do uszkodzenia zbiornika z olejem opałowym. Olej wydostał się na zewnątrz powodując rozlewisko wokół budynku. Do likwidacji zagrożenia została zadysponowana Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego  z JRG Skarżysko.  Działania  strażaków polegały na zbieraniu oleju i przepompowaniu go do podstawionych zbiorników zastępczych.

Opracowanie: kpt. Tomasz Kandyba – KP PSP w Skarżysku-Kamiennej
Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Skarżysku-Kamiennej, portal TSK24.pl, skarzysko24.pl

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 35

Odwiedzin od 05.02.2019 14144

Kubik-Rubik Joomla! Extensions