Podczas minionego weekendu straż pożarna wyjeżdżała 11 razy do zdarzeń.  Było to 4 pożary i 7 miejscowych zagrożeń.

W piątek druhowie z jednostek OSP Bliżyn i OSP Sorbin pomagali funkcjonariuszom Policji w poszukiwaniu zaginionej kobiety w lesie w okolicach miejscowości Bliżyn. Przeszukano około 10 ha lasu, zaginionej osoby nie odnaleziono.

W sobotę strażacy usuwali skutki trzech zdarzeń drogowych. Dwa wypadki miały miejsce w miejscowości Suchedniów. Opel Astra zderzył się z ciągnikiem rolniczym na ulicy Poziomskiego, a na ulicy Bodzentyńskiej zderzyły się samochody osobowe Honda i Audi. Trzeci wypadek miał miejsce w Skarżysku na ulicy Piłsudskiego gdzie zderzyły się samochody Lexus i Hyundai. Na szczęście większość z uczestników zdarzeń opuściła samochody o własnych siłach. Tylko w jednym przypadku strażacy użyli narzędzi hydraulicznych, by wykonać dostęp do poszkodowanej kobiety. Założono jej kołnierz ortopedyczny i przekazano obsadzie karetki. Natomiast we wszystkich przypadkach konieczne było użycie sorbentu do zebrania z jezdni plam oleju powstałych po kolizjach. 

Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w sobotę przy ulicy Szkolnej w Skarżysku Kościelnym. Około godziny 18.30, przypuszczalnie na skutek zwarcia instalacji elektrycznej, doszło do pożaru poddasza budynku mieszkalnego. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów z budynku wydobywał się dym. Mieszkańcy opuścili budynek jeszcze przed przybyciem straży. Początkowe działania strażaków polegały na odłączeniu napięcia w budynku i wejściu ratowników zabezpieczonych w aparaty powietrzne do wnętrza celem ustalenia źródła pożaru. Paliło się siano na strychu, ubrania i meble, na które podano jeden prąd wody.

Nadpaleniu uległa również drewniana konstrukcja dachu, która pokryta była blachą. W trakcie działań z parteru budynku mieszkalnego ewakuowano część wyposażenia: meble, sprzęt RTV i AGD. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do wynoszenia nadpalonych rzeczy, które znajdowały się na strychu i przelewaniu je na zewnątrz drugim strumieniem wody. Po zakończeniu działań budynek przewietrzono, sprawdzono kamerą termowizyjną na obecność ukrytych zarzewi ognia oraz specjalnymi urządzeniami na obecność tlenku węgla i substancji niebezpiecznych. Wskazania urządzeń nie wykazały nieprawidłowości. Mieszkanie zostało częściowo zalane wodą. Mieszkańcy mieli zapewniony nocleg u rodziny.

W niedzielę przed godziną 19.30 doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym przy ulicy źródlanej w Skarżysku-Kamiennej. Strażacy ugasili pożar proszkiem gaśniczym, a następnie sprawdzili wszystkie pomieszczenia przez które przechodzi filar kominowy przy pomocy kamery termowizyjnej. Ratownicy przeprowadzili również kontrolę pomieszczeń  na obecność tlenku węgla oraz zawartość tlenu w powietrzu. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

To tylko część zdarzeń, które wymagały interwencji strażaków. We wszystkich jedenastu akcjach brało udział 25 zastępów straży z PSP i OSP w sumie 119 strażaków.

 

Opracował: asp. sztab. Zbigniew Zając – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 9

Odwiedzin od 05.02.2019 28582

Kubik-Rubik Joomla! Extensions