Tuż po zakończeniu ćwiczeń na nowym odcinku S7, gdzie strażacy doskonalili umiejętności w zakresie taktyki działań na drogach, zaczęły wpływać zgłoszenia o rzeczywistych kolizjach i wypadkach na terenie powiatu. Na szczęście okazały się dużo mniej drastyczne, niż założenia do ćwiczeń, które przeprowadzono w godzinach dopołudniowych.

Tuż po godzinie 13.00 Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP otrzymał informację o wypadku drogowym na ulicy Konarskiego w Skarżysku -Kamiennej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Skarżysko stwierdzono zderzenie samochodu osobowego VW Passat z samochodem dostawczym Opel Vivaro na skrzyżowaniu ul. Konarskiego z ul. Grottgera. Volkswagenem podróżowała tylko kierująca, Oplem podróżował mężczyzna z 12 letnią córką. Wszystkie osoby były przytomne i w chwili dojazdu straży znajdowały się poza pojazdami, pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego. Po przebadaniu zostali oni zabrani przez ZRM do szpitala.  Samochody znajdowały się na skrzyżowaniu utrudniając ruch innym pojazdom. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach i sorpcji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły na jezdnię.  Po zakończeniu czynności prowadzonych przez Policję samochody zostały zabrane przez pomoc drogową. W działaniach brały udział 3 zastępy straży- 10 ratowników, 3 patrole policji,  2 karetki ZRM.

Kilkanaście minut później doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w Skarżysku –Kamiennej na ulicy Piłsudskiego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Skarżysko stwierdzono, że na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Norwida w Skarżysku-Kamiennej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych PEUGEOT 207SW  oraz TOYOTA Corolla Verso. Pojazdy znajdowały się na pasie jezdni. Dwie osoby uczestniczące w zdarzeniu (kierujące pojazdami) znajdowały się poza pojazdami i nie uskarżały się na żadne dolegliwości. Po przebadaniu przez ZRM pozostały na miejscu zdarzenia. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w  uszkodzonych pojazdach oraz  sorpcji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły na jezdnię. Po zakończeniu czynności prowadzonych przez Policję pojazdy zostały zepchnięte na pobocze. W działaniach brały udział 3 zastępy straży- 10 ratowników, 1 patrol policji, 1 karetka ZRM.

Jeszcze nie wszystkie pojazdy wróciły ze zdarzeń, a dyżurny otrzymał informację o wypadku w miejscowości Kopcie (gm. Bliżyn). Przed godziną 15.00, po otrzymaniu zgłoszenia, do akcji zadysponowano zastępy z JRG Skarżysko-Kamienna, OSP Sorbin i OSP Bliżyn.  Dyżurny Stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego w Kielcach zadysponował z terenu powiatu kieleckiego zastępy z JRG 2 Kielce, OSP Szałas i OSP Samsonów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu z OSP Szałas stwierdzono, że na drodze powiatowej w miejscowości Kopcie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych SKODA Fabia oraz VOLKSWAGEN Passat. Pojazdy znajdowały się na pasie jezdni. Dwie osoby uczestniczące w zdarzeniu (kierujący pojazdami) znajdowały się poza pojazdami. Działania ratowników z OSP Szałas polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu kierowcy Skody kwalifikowanej pierwszej pomocy. Poszkodowanemu założono kołnierz stabilizujący, opatrzono rany twarzy oraz opatrzono złamaną nogę. Po przebadaniu przez przybyły ZRM kierujący Skodą  został zabrany do szpitala. Po dojeździe  zastępów z OSP Samsonów, OSP Sorbin oraz JRG 2 Kielce dalsze działania polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierującemu VW (unieruchomienie prawej nogi przy użyciu szyny Kramera, opatrzenie rany nogi, tlenoterapia), odłączeniu akumulatorów w  uszkodzonych pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły na jezdnię. Na miejsce zdarzenia dojechały zastępy z JRG Skarżysko- Kamienna oraz OSP Bliżyn. Do czasu przyjazdu na miejsce zdarzenia drugiego ZRM kierujący Volkswagenem pozostawał pod opieką strażaków. Przybyły ZRM po przebadaniu kierowcy Volkswagena zabrał go do szpitala na dalsze badania. Po zakończeniu czynności prowadzonych przez Policję pojazdy zostały zabrane przez Pomoc Drogową. Mieszanina sorbentu z płynami eksploatacyjnymi została zebrana do worka i przewieziona do strażnicy celem przekazania firmie utylizacyjnej. W działaniach brały udział 4 zastępy JRG  - 16 ratowników,  4 zastępy z OSP- 21 druhów ,3 patrole policji, 2 karetki ZRM.

Przed północą na granicy powiatu skarżyskiego i szydłowieckiego doszło do kolejnego zdarzenia. Po dojeździe na miejsce zastępów ze Skarżyska i Szydłowca stwierdzono samochód ciężarowy z ładunkiem przewrócony na bok. Na szczęście nie było osób poszkodowanych, ale skutki zdarzenia, jak się okazało już na terenie powiatu szydłowieckiego, usuwano do godzin porannych.

Opracowanie: asp. sztab. Krzysztof Szumielewicz – KP PSP w Skarżysku-Kamiennej
Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 3

Odwiedzin od 05.02.2019 28576

Kubik-Rubik Joomla! Extensions