W dniu 12 grudnia br. do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej wpłynęło zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Niepodległości doszło do zatrucia tlenkiem węgla.

Na miejsce niezwłocznie wysłany został zastęp ratowników z jednostki ratowniczo-gaśniczej ze Skarżysku-Kamiennej. Jak się okazało ciężkiemu zatruciu tlenkiem węgla uległ młody mężczyzna. Przed przyjazdem skarżyskich strażaków nieprzytomnego mężczyznę zabrał do szpitala zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego. Po przystąpieniu do wykonania pomiarów przez strażaków przy włączonym piecyku wynik był pozytywny i pokazywał wartość 30 ppm. To duża wartość zważywszy uwagę na fakt, że piecyk został włączony ponownie bezpośrednio przed wykonaniem pomiarów. Polecono dokonać szczegółowego przeglądu pionu wentylacyjnego w całym budynku.

W tym roku to już nie pierwsza interwencja skarżyskich strażaków przy obecności  tlenku węgla, niemniej jednak pierwsza z tak poważnym skutkiem.

Apelujemy i przypominamy o obowiązkowych przeglądach stanu technicznego urządzeń grzewczych szczególnie zasilanych gazem ziemnym,  a także o właściwej wentylacji w pomieszczeniach, gdzie takie urządzenia się znajdują. Tlenek węgla jest gazem, który powstaje w warunkach niepełnego spalanie materiału palnego. Dzieje się tak w wyniku braku lub niewystarczającej wspomnianej wentylacji.

 

Opracowanie: bryg. Michał Ślusarczyk – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 4

Odwiedzin od 05.02.2019 28577

Kubik-Rubik Joomla! Extensions