20 grudnia 2019 r. w miejscowości Bliżyn na ul. Wąskiej doszło do groźnego wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wczesnych godzinach porannych tuż po godzinie piątej. Kierujący pojazdem osobowym marki Seat Toledo prawdopodobnie nie zachowując należytych środków bezpieczeństwa, wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy gdzie doszło do zderzenia z lokomotywą składu towarowego pociągu.

W momencie przybycia na miejsce zdarzenia ratowników z JRG Skarżysko-Kamienna oraz OSP Bliżyn rozbity pojazd znajdował się obok nasypu kolejowego. Kierujący pojazdem o własnych siłach opuścił uszkodzony pojazd. Na miejscu zespół ratownictwa medycznego udzielił poszkodowanemu pomocy lekarskiej a następnie został on przetransportowany do szpitala na dalsze badania. W pojeździe innych podróżujących nie było.

Działania przybyłych ratowników PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uszkodzonego pojazdu w którym zostało odłączone zasilanie od baterii akumulatora oraz zakręcona instalacja LPG. Ratownicy przy użyciu urządzeń pomiarowych sprawdzili również czy nie doszło do wycieku gazu z instalacji uszkodzonego samochodu. Sprawdzono także czy nie doszło do wycieków płynów eksploatacyjnych. Skład pociągu towarowego przeznaczonego do przewozu cementu ani infrastruktura kolejowa w miejscu zdarzenia nie uległa uszkodzeniu.

W akcji ratowniczej trwającej ponad półtorej godziny brało udział dwa zastępy ratowników z JRG Skarżysko-Kamienna w tym zastęp ratownictwa technicznego oraz zastęp z OSP Bliżyn łącznie 14 ratowników. Ponadto na miejscu zdarzenia czynności medyczne prowadził trzyosobowy zespół ratownictwa medycznego natomiast czynności wyjaśniające przyczynę zdarzenia prowadził dwuosobowy patrol policji i przybyli pracownicy kolei.

Apelujemy do kierowców o wzmożoną ostrożność szczególnie na przejazdach kolejowych. Mamy okres zimowy poranki często są mgliste widoczność jest znacznie ograniczona. Zawsze przed wjazdem na przejazd kolejowy tym bardziej kiedy jest on niestrzeżony upewnijmy się czy jest on bezpieczny. Wielokrotnie zwracaliśmy na to uwagę w kampaniach bezpieczny przejazd prowadzonych przez pracowników kolei, straży i policji. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, na które zwracano uwagę w tych kampaniach przy wjeździe na przejazd kolejowy. Pamiętajmy o tragedię nie trudno.

 

Opracowanie: kpt. Tomasz Kandyba KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: st. asp. Tomasz Niziołek KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 12

Odwiedzin od 05.02.2019 22829

Kubik-Rubik Joomla! Extensions