29 lutego 2020r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej wpłynęło zgłoszenie, że w jednym z budynków mieszkalnych w miejscowości Bugaj w gminie Bliżyn doszło do zatrucia tlenkiem węgla.

Na miejsce niezwłocznie zostały zadysponowane zastępy  z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Skarżysku-Kamiennej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Bliżynie. Jak się okazało zatruciu tlenkiem węgla uległ mężczyzna, który tracąc przytomność leżał na podłodze w łazience.Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego wynieśli mężczyznę na zewnątrz i podali mu tlen. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego po przebadaniu  zabrał poszkodowanego do szpitala.  Dalsze działania straży polegały na sprawdzeniu pomieszczeń na obecność tlenku węgla. Pomiar wykonany przy zamkniętych oknach i włączonym piecyku gazowym znajdującym się w łazience wykazał duże stężenie tlenku węgla w powietrzu. Kobieta i dziecko, którzy przebywali w mieszkaniu i w trakcie działań znajdowali się na zewnątrz budynku źle się poczuli. Strażacy podali im tlen i wezwali dodatkowy Zespół Ratownictwa Medycznego, który zabrał matkę z dzieckiem do szpitala. Strażacy udzielając poszkodowanym wsparcia psychicznego przekazali dzieciom maskotki „Miś ratownik”.  W mieszkaniu został zakręcony zawór gazu, a przybyli na miejsce pracownicy Pogotowia Gazowego odłączyli całkowicie dopływ gazu do mieszkania.  Wygaszono również piec węglowy znajdujący się w budynku.

To kolejna interwencja skarżyskich strażaków w tym roku związana z  tlenkiem węgla, niemniej jednak pierwsza z tak poważnym skutkiem.

2 dni później czad znów się pojawił. Tym razem w Mroczkowie. Zgłoszenie wpłynęło od kobiety, która przekazała informację, że jej 11-letni syn przewrócił się pod prysznicem. Został zawieziony do szpitala z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla. Po dojeździe zastępów i wykonaniu pomiarów potwierdzono obecność czadu w mieszkaniu. Mieszkanie zostało przewietrzone i ponownie sprawdzone na obecność tlenku węgla. Zagrożenia już nie stwierdzono.

W związku z tymi interwencjami przypominamy o zagrożeniu i apelujemy o zapewnienie bezpieczeństwa sobie i domownikom.Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

Apelujemy o terminowe wykonywanie obowiązków przez właścicieli i użytkowników budynków mieszkalnych, w szczególności jednorodzinnych, gdzie sami musimy wezwać kominiarza do wykonania przeglądu instalacji kominowej i wentylacyjnej. Zachęcamy do zakupu czujek, które alarmują mieszkańców o pojawieniu się nawet niewielkiej ilości śmiercionośnego gazu i pozwalają uniknąć tragedii. Gdyby takie urządzenia były w opisanych interwencjach, można by było uniknąć zagrożenia.

Przypominamy, że raz w roku uprawniona osoba musi dokonać sprawdzenia instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). W przypadku stwierdzenia uwag należy je niezwłocznie usunąć.

W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  • od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej raz na 3 miesiące;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej raz na 6 miesięcy.

 

Opracowanie:  st. kpt.  Piotr Łojek – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 9

Odwiedzin od 05.02.2019 22826

Kubik-Rubik Joomla! Extensions