9 marca 2020 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej w godzinach wieczornych wpłynęły 2 zgłoszenia dotyczące tlenku węgla. W pierwszym zgłoszeniu Stanowisko Kierowania otrzymało informację, że w mieszkaniu w bloku przy ul. Sikorskiego w Skarżysku-Kamiennej załączył się czujnik tlenku węgla. Po dojeździe zastępów straży dokonano pomiarów w łazience na obecność tlenku węgla. Pomiary wykonano przy zamkniętych oknach i włączonym piecyku gazowym oraz przy wyłączonym piecyku gazowym. Oba pomiary dały wynik negatywny.

W drugim zgłoszeniu Stanowisko Kierowania otrzymało informację, że w domu jednorodzinnym przy ul. Krakowskiej w Skarżysku-Kamiennej podczas kąpieli dwudziestoletnia kobieta prawdopodobnie zatruła się tlenkiem węgla. Po dojeździe zastępów działania straży polegały na podaniu kobiecie tlenu. Kobieta była przytomna, jednak osłabiona. Została przekazana ratownikom medycznym i zabrana na badania do szpitala. Dalsze działania straży to wykonanie pomiaru na obecność tlenku węgla przy zamkniętych oknach i włączonym piecyku gazowym. Wynik pomiaru wskazał obecność tlenku węgla na poziomie 240 ppm. W mieszkaniu został zakręcony zawór gazu, a przybyli na miejsce pracownicy Pogotowia Gazowego odłączyli całkowicie dopływ gazu do mieszkania. Gaz w mieszkaniu pozostanie zakręcony do czasu sprawdzenia instalacji kominowych i wentylacyjnych przez uprawnione osoby.

To kolejne zdarzenia dotyczące pojawienia się śmiertelnego tlenku w mieszkaniu. W związku z tym apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, wykonywaniu terminowo obowiązkowych przeglądów oraz rekomendujemy zakup czujek tlenku węgla, które są w stanie wykryć czad i odpowiednio wcześniej zaalarmować domowników o niebezpieczeństwie.

 

Opracowanie: asp. sztab. Zbigniew Zając - KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 0

Odwiedzin od 05.02.2019 16591

Kubik-Rubik Joomla! Extensions