2 lipca 2020r. po godzinie 2.25 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP
w Skarżysku-Kamiennej wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego przy ulicy Iłżeckiej w Skarżysku Kościelnym. Pełniący służbę dyżurny na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponował zastępy ratowników z jednostki ratowniczo-gaśniczej ze Skarżyska-Kamiennej oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Skarżysko Kościelne.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JRG Skarżysko stwierdzono, że pali się murowany budynek mieszkalny oraz przylegający do niego budynek gospodarczy o konstrukcji metalowej. Pożarem objęty był cały budynek wewnątrz oraz dach. Drewniane budynki gospodarcze bezpośrednio przylegające do palącego się domu w chwili przyjazdu zastępów straży pożarnej były niemal doszczętnie spalone. Na sąsiedniej posesji paliły się murowano drewniane budynki gospodarcze. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu pięciu strumieni gaśniczych wody w natarciu na palące się obiekty. Pogotowie Energetyczne zostało powiadomione zaraz po dojeździe jednostek na miejsce zdarzenia. Dyżurny Pogotowia Energetycznego zdalnie odłączył napięcie na całej długości ulicy. Dalsze działania polegały na wejściu ratowników zabezpieczonych w aparatach ochrony dróg oddechowych do wnętrza budynku i wynoszeniu zgromadzonych tam materiałów palnych na zewnątrz oraz przelewaniu ich wodą. Po przygaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych dachu budynku mieszkalnego. W trakcie działań na miejsce zdarzenia zadysponowano pracowników nadzoru budowlanego, którzy wyłączyli budynek mieszkalny z użytkowania. Po ugaszeniu pożaru budynek został sprawdzony przy użyciu kamery termowizyjnej. Zarzewi ognia nie stwierdzono.

Akcja była niezwykle trudna ze względu na duża ilość materiałów palnych, które znajdowały się wewnątrz budynku oraz bardzo duże zadymienie.  Po kilku godzinach dokonano podmiany strażaków. Poza Państwową Strażą Pożarną pożar gasiły jednostki OSP z Lipowego Pola Plebańskiego, OSP Grzybowej Góry, OSP Kierza Niedźwiedziego, OSP Bliżyna, OSP Sorbina, a teren powiatu zabezpieczała jednostka z OSP Suchedniowa.  W działaniach trwających ponad 12 godzin udział wzięło łącznie 15 zastępów straży pożarnej w sile 50 ratowników. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było podpalenie przez osoby nieznane. Czynności dochodzeniowe prowadzi policja. Straty wstępnie oszacowano na kwotę 150 tys. złotych.

 

Opracował: bryg. Michał Ślusarczyk – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 5

Odwiedzin od 05.02.2019 28578

Kubik-Rubik Joomla! Extensions