9 września do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Skarżysku -Kamiennej wpłynęła informacja o wypadku w miejscowości Płaczków (gm. Bliżyn) z udziałem samochodu ciężarowego przewożącego trzodę chlewną. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG Skarżysko oraz ochotnicze straże z Bliżyna i Mroczkowa.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód ciężarowy marki Scania z naczepą przystosowaną do przewozu inwentarza,  zjechał z pasa drogi przebijając bariery energochłonne do przydrożnego rowu obniżonego od jezdni o około 4 metry. Samochód wraz z naczepą leżał przewrócony na bok. Kierowca znajdował się wewnątrz zdeformowanej kabiny. Wewnątrz naczepy znajdowało się  zgodnie z listem przewozowym 157 sztuk tuczników, część z nich była martwa.

Działania ratowników w pierwszej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do kierowcy pojazdu za pomocą sprzętu hydraulicznego. W trakcie prowadzenia tych działań, poszkodowany był przytomny i znajdował się pod opieką ratowników PSP, którzy dostali się do kabiny poprzez usunięcie szyberdachu. Kierującemu została udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc . Po wykonaniu dostępu, kierujący został ewakuowany z pojazdu i przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.

Równocześnie z tymi działaniami odłączono akumulatory w pojeździe i ograniczono wyciek paliwa ze zbiornika pojazdu. Następnie przystąpiono do ewakuacji zwierząt z uszkodzonej naczepy. Część zwierząt z górnego poziomu wydostała się na zewnątrz poprzez uszkodzony dach naczepy, pozostałe zostały wyprowadzone przez tylną klapę, martwe zwierzęta składano w odrębnym miejscu. Na miejsce zdarzenia został wezwany powiatowy lekarz weterynarii, który koordynował działania ze zwierzętami oraz właściciel firmy przewozowej, który zapewnił transport zastępczy do przeładunku tuczników.

Po przeładunku zwierzęta zostały przewiezione do miejsca docelowego transportu. Martwe zwierzęta, w ilości 41 sztuk, odrębnym transportem zostały zabrane celem przewiezienia ich do zakładu zajmującego się utylizacją. Miejsce działań przez ratowników PSP zostało zdezynfekowane środkiem sporobójczym.

W działaniach trwających ponad 16 godzin udział brało łącznie 32 strażaków.

 

 

Opracował: mł. asp. Michał Młodawski - KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 12

Odwiedzin od 05.02.2019 22829

Kubik-Rubik Joomla! Extensions