15 września do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Skarżysku -Kamiennej wpłynęła informacja o wycieku płynnego asfaltu z cysterny na parkingu Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) przy trasie S-7 w miejscowości Występa (gm. Łączna). Na miejsce niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG Skarżysko, w tym specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego w Skarżysku-Kamiennej.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na parkingu znajduje się samochód ciężarowy (cysterna), który przewoził płynny asfalt. W wyniku uszkodzenia zbiornika doszło do wycieku substancji niebezpiecznej. Kierowca nie wymagał pomocy medycznej
Działania ratowników w pierwszej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podłożeniu kuwet oraz plastikowych pojemników pod miejsce wycieku. Decyzją Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego ciężarówka miała zostać przetransportowana do Kajetanowa do firmy, która dokona przeładunku materiału.  W tym celu miejsce wycieku zostało zabezpieczone specjalnie przygotowanymi plastikowymi beczkami, które przy użyciu pasów transportowych zostały zamocowane do ramy pojazdu. Tak przygotowana ciężarówka pod eskortą ITD, Policji oraz Straży Pożarnej, udała się do Kajetanowa.
W działaniach ratowniczych udział brało 6 zastępów straży pożarnej 12 ratowników, w tym SGRChem-Eko Skarżysko, Patrol Policji, ITD, FB Serwis, WITD.

 

Opracowanie: asp. Adrian Gołębiewski - KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 10

Odwiedzin od 05.02.2019 22827

Kubik-Rubik Joomla! Extensions