9 października br. na terenie Bazy Paliw Nr 6 PERN S.A w Skarżysku Kościelnym odbyły się ćwiczenia powiatowe pk. BAZA 2020”. Scenariusz ćwiczeń przewidywał dwa epizody: pierwszy dotyczył rozszczelnienia cysterny samochodowej z której wycieka olej napędowy – epizod połączony z elementem ratownictwa medycznego oraz drugi epizod obejmujący pożar pobliskiego kompleksu leśnego. W ćwiczeniach udział wzięły siły JRG PSP Skarżysko Kamienna, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego oraz pracownicy zakładu. 

Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur i doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych w tego typu zakładach. Strażacy mieli okazję doskonalić umiejętności ograniczania i likwidacji zagrożeń chemiczno - ekologicznych oraz gaszenia pożarów obszarów leśnych, sprawdzić systemy łączności oraz zapoznać się z zagrożeniami występującymi na terenie zakładu. W związku z pandemią COVID-19 ćwiczenia przeprowadzono z zachowaniem wszystkich obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Z tego powodu nie zaangażowano jednostek OSP, służb współdziałających oraz urzędów. Ćwiczeniom przyglądali się rozjemcy z komendy wojewódzkiej i miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. W ćwiczeniach udział wzięło łącznie ponad 30 strażaków, pojazdy gaśnicze i specjalne.

Na koniec st. bryg. Marcin Machowski – Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej, przedstawiciel komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach oraz koordynator Bazy Paliw Nr 6 dokonali krótkiego podsumowania ćwiczeń. Mimo ograniczeń już przy organizacji manewrów i wstępnym podsumowaniu uzyskaliśmy cenne wnioski i wskazówki, które jak zwykle posłużą do usprawnienia i polepszenia prowadzonych przez nas na co dzień działań ratowniczo-gaśniczych.

Opracowanie: bryg. Michał Ślusarczyk – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: bryg. Michał Ślusarczyk – KP PSP Skarżysko-Kamienna               

 

                                                                                                                                                                                       

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej

ul.1-go Maja 101, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Telefon kontaktowy

fax. 41 251 63 31

Elektroniczna skrzynka podawcza

/cj6gpn726w/skrytka

Odwiedzin dziś 21

Odwiedzin od 05.02.2019 26973

Kubik-Rubik Joomla! Extensions